Lämna in materialet till uppföljningsrapporten gällande CEDAW-konventionen om avskaffande av all slags diskriminering av kvinnor senast 16.5.2025

12.3.2025

Ihmisoikeuskeskus
Människorättscentret
Human Rights Centre

Medborgarorganisationer och den nationella människorättsinstitutionen kan om de så önskar lämna in uppgifter som behandlas i samband med behandlingen av uppföljningsrapporten om genomförandet av FN:s konvention om avskaffande av all slags diskriminering av kvinnor (CEDAW-konventionen).

Genomförandet av rekommendationerna gällande konventionen i Finland granskas utifrån den uppföljningsrapport som regeringen gav hösten 2024 vid CEDAW-kommitténs sammanträde, som enligt nuvarande uppgifter inleds den 16 juni. Rekommendationerna grundar sig på den åttonde periodiska rapporten som Finland gav 2020 (två år efter tidsfristen) och som behandlades 2022.

Teman för de rekommendationer som valts ut för påskyndad uppföljning av Finland:

  • kriminalisering av könsbaserad hatretorik, bekämpning av hatretorik och stereotypa bilder av kvinnor i medierna (punkt 20 i rekommendationerna)
  • upphävande av 2 § i steriliseringslagen om sterilisering mot patientens vilja (punkt 22 [c] i rekommendationerna)
  • avslutande av medling vid våld i nära relationer (punkt 24 [b] i rekommendationerna)
  • ökad representation av kvinnor på partiernas kandidatlistor, särskilt på kommunnivå (punkt 28 [a] i rekommendationerna) 
  • ökad representation av kvinnor i försvarsmaktens beslutsfattande (punkt 28 [d] i rekommendationerna).

Människorättscentret uppmuntrar organisationer och olika aktörer att med låg tröskel delta i uppföljningsomgången och att lämna uppgifter om uppföljningstemana till kommittén, med beaktande av de tilläggsuppgifter om temana i fråga som regeringen gav i sin uppföljningsrapport 2024.

Att lämna material till CEDAW-kommittén

  • Medborgarorganisationer (NGO) och andra aktörer kan skicka material som sammanställts enligt tema till CEDAW-kommittén senast den 16 maj 2025
  • De fritt formulerade rapporterna som skickas som Word-filer får innehålla högst 3 300 ord och de kan behandla alla eller endast vissa teman för påskyndad uppföljning
  • Materialet skickas till kommittén på engelska till adressen ohchr-cedaw@ohchr.org
  • Icke-konfidentiella rapporter publiceras också på kommitténs webbplats.

Läs mer

Mer information:

sakkunnig, Leena Leikas, tfn 09 432 3781, fornamn.efternamn@ihmisoikeuskeskus.fi

 

Hur övervakas genomförandet av FN:s människorättskonventioner?

Den nationella människorättsinstitutionen samt medborgarorganisationerna och andra aktörer främjar och följer genomförandet av rekommendationerna. Den nationella människorättsinstitutionen och medborgarorganisationerna kan lämna information till kommittén om temana i rapporten i olika skeden av den periodiska rapporteringen. Kommittén övervakar hur rekommendationerna genomförs via mellanrapporterna samt under nästa omgång av periodisk rapportering. Den periodiska rapporteringen görs vart fjärde år.